ZORUNLU HAZIRLIK SINIFINDAN MUAFİYET HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Yabancı Diller Yüksekokulunda “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce işletme bölümü” ve “Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümü” öğrencilerine İngilizce eğitimi zorunlu olarak verilmektedir.

İngilizce İşletme bölümü öğrencileri için devam zorunludur. Kayıt olduktan sonra Eylül ayı içinde yapılan muafiyet sınavında 60 ve üzeri not almaları halinde hazırlık eğitimi almadan direk bölümlerine geçerler. Eylül ayındaki sınavdan başarısız olanlar yada sınava girmeyen öğrenciler bir yıl boyunca İngilizce hazırlık eğitimi alırlar. Yıl sonunda yapılacak olan muafiyet sınavına girebilmek için her iki dönem not ortalamalarının toplamının ikiye bölümü 60 ve üzerinde olmalıdır. Bu ortalamanın üzerinde olan öğrencilerimiz Yılsonu muafiyet sınavına girebilirler ve bu sınavdan da 60 almaları durumunda bölümlerinde eğitim öğretim almaya hak kazanırlar. Yılsonunda yapılan muafiyet sınavından başarısız olanlar, devamsızlıktan kalanlar ve yıl içi ortalaması 60‘ın altında kalan öğrencilerimiz ise sonraki yıl Eylül ayında yeni gelen öğrencilerle birlikte tekrar muafiyet sınavına girerler. Bu şekilde iki öğrenim yılı başarısız olan öğrencilerimiz ÖSYM’ye başvurup Türkçe bölümlere geçebilirler. İngilizce İşletme bölümü öğrencileri ÖSYM tarafından Uluslararası Yabancı Dil Sınavlarının Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi ve Dokümanı içinde İngilizce sınavı için eşdeğerliği ifade edilen sınav türlerinden minimum 60 (altmış) almaları halinde hazırlık programından muaf tutulur. Bu doğrultuda YÖKDİL sınavı hazırlıktan muafiyet için geçerli bir sınav değildir.

İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencileri içinde devam zorunludur. Kayıt olduktan sonra Eylül ayı içinde yapılan muafiyet sınavında 70 ve üzeri not almaları halinde hazırlık eğitimi almadan direk bölümlerine geçerler. Eylül ayındaki sınavdan başarısız olanlar yada sınava girmeyen öğrenciler bir yıl boyunca İngilizce hazırlık eğitimi alırlar. Yıl sonunda yapılacak olan muafiyet sınavına girebilmek için her iki dönem not ortalamalarının toplamının ikiye bölümü 70 ve üzerinde olmalıdır. Bu ortalamanın üzerinde olan öğrencilerimiz Yılsonu muafiyet sınavına girebilirler ve bu sınavdan da 70 almaları durumunda bölümlerinde eğitim öğretim almaya hak kazanırlar. Yılsonunda yapılan muafiyet sınavından başarısız olanlar, devamsızlıktan kalanlar ve yıl içi ortalaması 70‘ın altında kalan öğrencilerimiz ise sonraki yıl Eylül ayında yeni gelen öğrencilerle birlikte tekrar muafiyet sınavına girerler. Bu şekilde iki öğrenim yılı başarısız olan öğrencilerimiz ÖSYM’ye başvurup Türkçe bölümlere geçebilirler. İngilizce Öğretmenliği bölümü öğrencileri ÖSYM tarafından Uluslararası Yabancı Dil Sınavlarının Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi ve Dokümanı içinde İngilizce sınavı için eşdeğerliği ifade edilen sınav türlerinden minimum 70 (yetmiş) almaları halinde hazırlık programından muaf tutulur. Bu doğrultuda YÖKDİL sınavı hazırlıktan muafiyet için geçerli bir sınav değildir.

 

 

 

 

 

 

 

12 Kasım 2015, Perşembe 5044 kez görüntülendi